Wiele blogów – Różne domeny – Jeden kokpit = MultiSite


Wiele blogów - różne domeny - jeden kokpit - multisite

Zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób można skrócić czas instalacji i budowy bloga do minimum?

Jak można to zautomatyzować lub przynajmniej usprawnić do tego stopnia, że każda kolejna witryna powstanie zaledwie w 10 sekund? Brzmi Absurdalnie?! Ależ skąd! ;) To jest możliwe. Ale w kontekście użycia do tego odpowiedniego narzędzia.

Jeżeli kiedykolwiek zadawałeś sobie pytanie: „Jak można usprawnić proces tworzenia i obsługi wielu witryn/blogów w WordPressie” to ten artykuł pokaże Ci jak to zrobić.

Tutorial krop po kroku na wideo:

Wiele Blogów w ramach jednej instalacji?! Czym jest MultiSite?

MultiSite to w wolnym tłumaczeniu – wiele stron. Mianem mutli określa się również jednostki zewnętrznych urządzeń klimatyzacyjnych np. Fujitsu czy Daikin. Taki jeden agregat potrafi obsłużyć kilka do kilkunastu mniejszych klimatyzatorów o średniej wydajności z jedny pilotem sterującym zwanym „master”.

Ten analogiczny przykład z klimatyzacją nie jest przypadkowy. Wyobraź sobie teraz, że tym głównym agregatem czyli multi splitem jest twój WP z funkcją MS – jednostki wewnętrzne – czyli klimatyzatory to Twoje blogi podpięte pod osobne domeny a pilot sterujący jest twoim panelem administracyjnym. Sama jednostka zewnętrzna jako główny silnik napędzający strony. MultiSite to wbudowana w WordPressa funkcja, która potrafi tworzyć i obsługiwać więcej niż jednego bloga wykorzystując do tego tą samą instalacje dla nich wszystkich.

Czyli zamiast instalować dla każdej witryny osobnego WordPressa – co pewnie miałeś w zwyczaju (ja zresztą też :-P ) – wykorzystujesz jedną instalacje. Instalujesz raz dla wielu zamiast wiele dla każdej.

Czy są jakieś inne alternatywy dla WPMS?

TAK! Od pewnego czasu zauważyłem postęp w tej dziedzinie. Takie rozwiązania jak MainWP, WPManager czy InfiniteWP Client są po prostu alternatywą dla wbudowanej funkcji MS i są niczym innym jak jego „kopią” w bardziej przyjaznej formie (czasami urozmaicone o dodatkowe funkcje, których było brak w MS), bo przecież w tym wszystkim chodzi o nic innego jak możliwość aktualizacji używanych wtyczek – jednym kliknięciem, aktualizacji motywów, samego WordPressa, wgląd do poszczególnych witryn bez konieczności logowania się za każdym razem z osobna, użycia jednego hasła zamiast każdego z osobna dla każdej witryny itd.

Niektóre te „alternatywne rozwiązania” są płatne :) ja jednak uważam, że po co płacić za coś co już jest zrobione i działa?

Czy istnieją jakieś dodatkowe koszty związane z rozbudową moich witryn?

Nie, jeżeli użyjesz do tego MS i  bez podpinania zewnętrznych domen, wykorzystasz witryny np. w sub-domenach.

Tak, jeżeli będziesz chciał podpinać zewnętrzne domeny do nowych witryn, zakup dodatkowych domen będzie dodatkowym kosztem lecz nie jest to wymagane przynajmniej na początku lub nawet na potrzeby testów.

Jak będą wyglądać adresy moich nowych blogów?

WP MS tworzy nowe witryny w oparciu o jej główną domenę, pod która został zainstalowany i włączony MS i dodaje do niej sub-domeny lub podkatalogi. Domenę główną określa się mianem tej, która jest przypisana jako główna do hostingu i ustawiona na katalog public_html lub www. Ten katalog jest zawsze katalogiem głównym serwera (stąd też nazwa domena główna) i to zawsze na tym katalogu należy instalować i uruchamiać MultiSite. Przykład:

One Way Ticket czyli zdecyduj się, której wersji sieci chcesz używać.

Już na samym początku będziesz musiał się zdecydować, której z wersji adresów witryn chcesz używać. Tak jak w przykładzie wyżej możesz uruchomić sieć w sub-domenach lub w podkatalogach i tą decyzje najlepiej podjąć na samym początku zanim zaczniesz publikować nowe posty w nowych witrynach i zaczną się one indeksować. Co prawda zawsze można to zmienić w szybki sposób jednak nie jest to zalecane. Wiąże się z tym przede wszystkim zmiana linków. Z mojej strony mogę podpowiedzieć, że opcja w sub-domenach jest dobrym wyborem, nie pytaj dlaczego – takie przeczucie ;)

Jakie wymagania powinien posiadać hosting, na którym chce uruchomić MultiSite?

Praktycznie rzecz biorąc w dzisiejszych czasach nie znajdziesz takiego, który by nie pociągnął MS…

Wildcard DNS record

niezbędne już w momencie utworzenia nowej witryny w sieci. WordPress potrzebuje je do tworzenia wirtualnych sub-domen.  Wildcard to nic innego jak sub-domena z gwiazdką (*) i tworzysz go dodając do strefy DNS pole A o treści: *, ustawiając adres docelowy na adres IP twojego hostingu. w cPanelu wystarczy, że utworzysz sub-domenę o tej nazwie: *. example.pl

Ostatecznie będzie to wyglądało w ten sposób:
*.wpsolucje.pl A 192.0.43.10 #adres jest przykładowy

MultiSite jak na razie da się uruchamiać tylko na instalacji WP z głównego katalogu serwera czyli public_html (lub w innych przypadkach www).

MS wymaga obsługi mod_rewrite aby mógł prawidłowo obsługiwać i tworzyć linki do witryn w podkatalogach. Obie z tych opcji najlepiej jest sprawdzić w pliku php.ini zanim zdecydujesz się na uruchomienie MultiSite ale tak jak wspomniałem wyżej, w dzisiejszych czasach… to każdy dobry i szanujący się  hosting obowiązkowo powinien mieć to w standardzie ;)

 Jakie są minusy używania MultiSite?

Jak dotąd dostrzegłem jeden taki jakby duży minus MS związany z bazą danych. Otóż wiedz, że MS korzysta tylko z jednej więc jak coś się spier**** w tej bazie np. przez jakaś wtyczkę (bądź różne inne przypadki) to  pójdą się  … wszystkie witryny :P Oczywiście jest na to rada – zawsze rób regularny backup :) Ale patrząc na przykłady wielkich branż blogerskich takich jak wordpress.com czy blog.onet.pl widać, że może to tak hulać i dobrze działać i nic strasznego się nie dzieje :)

Podczas użytkowania spotkałem się jeszcze z pewnymi mankamentami a mianowicie: dodawanie wtyczek czy motywów realizuje się niby z tego samego panela ale jednak osobnego niż sama witryna i trzeba do niego wejść – no wiesz – to zawsze kilka dodatkowych kliknięć myszką. Było to trochę irytujące zwłaszcza, że jeżeli jestem już w jednym panelu z wtyczkami to chciałbym sobie od razu dodać nową bez wchodzenia do Super Admina.

Funkcja ta jest zrozumiała ze względu na charakter MS. Każda z witryn korzysta z tych samych zasobów WordPressa, wspólne motywy, wspólne wtyczki i jej obsługą zajmuje się już Super Admin a dla Ciebie pozostaje opcja ich wyboru – włączenia lub wyłączenia na witrynie. Nic więcej zrobić nie możesz. To trochę tak jakbyś wynajmował sobie biuro w Biurowcu i dali Ci tylko stolik i szafkę i z tymi meblami masz prowadzić swoje biuro. Możesz ew. zmienić sobie nazwę na wejściowych drzwiach ale co z tego jak to nie twoje?

Oczywiście teraz cały blog jest twój ale przypuśćmy, że twoja koleżanka poprosiła Cie o udostępnienie miejsca na serwerze w ramach swojego bloga – na pewno byś nie chciał żeby Ci instalowała jakieś nieznane wtyczki co mogło by spowodować error :)

Co zatem pozostaje Ci teraz zrobić jak już wszystko to wiesz?

Teraz pozostaje jedynie uruchomić MultiSite.

Zanim zaczniesz cokolwiek zmieniać zrób BackUp!

Jeżeli masz świeżutką instalacje możesz przystąpić do dalszych kroków. Najpierw skopiuj te dwa pliki: wp-config.php i .htaccess. Jeżeli nie masz tego ostatniego to znaczy, że jeszcze nie włączyłeś przyjaznych linków. Po włączeniu, WP utworzy plik .htaccess Skopiuj oba na komputer. W razie jakiś niepowodzeń szybko przywrócisz pliki i WP wróci do normy :)

Otwórz plik wp-config.php i zaraz nad tym komentarzem:

/* That's all, stop editing! Happy blogging. */

wklej kod:
/* Multisite */
define( 'WP_ALLOW_MULTISITE', true );

Zobacz w tym samym czasie co dzieje się w Panelu Admina (PA). Zanim zapiszesz zmiany (p.s. przykład robiony jeszcze na wersji WP 3.2 ;) ):

UnlimitedBlogs-Wyglad-Menu-Przed-Uruchomieniem-Sieci || obrazek

 Po zapisaniu zmian w wp-config.php, wysłaniu na serwer i odświeżeniu strony PA:

 UnlimitedBlogs-Wyglad-Menu-Po-Uruchomieniu-Sieci

Inaczej nie uruchomisz sieci dopóki nie pojawi się ta dodatkowa pozycja w menu.

Czyżbyśmy o czymś jeszcze zapomnieli? No tak! Wyłączyć wtyczek! :D WP poinformuje nas o tym w porę… na szczęście :)

UnlimitedBlogs-Zanim-Wlaczysz-Siec-Wylacz-Wtyczki

Jeszcze raz wchodzisz do menu Uruchamianie sieci a twoim oczom ukaże się ta oto piękna strona gdzie to właśnie w tym miejscu wszystko się zaczyna i wszystko się może skończyć jednym kliknięciem Zainstaluj

Utwórz sieć witryn opartych na WordPressie

Tak jak czytałeś wcześniej, Uwaga do punktu 1 dotyczy uruchamiania sieci w podkatalogach. Adresy witryn Twojej sieci wybierzesz w punkcie 2 (jakbyś nie był jeszcze do końca zdecydowany, którą wersje wybrać, spokojnie możesz sobie przetestować pierwszą potem drugą – na wideo zobaczysz jak to łatwo i szybko zrobić).

W punkcie 3 tworzysz nazwę swojej sieci. Będzie się ona pojawiała w Panelu Administracyjnym, w e-mailu zwrotnym otrzymywanym zawsze przy tworzeniu nowej witryny i jeszcze w paru innych miejscach. Jak nie wiesz jakiej nazwy użyć, bo sam się kiedyś zastanawiałem jak to nazwać, żeby się dobrze odmieniało, podam Ci przykład jej użycia:

Kolejna witryna sieci „Unlimited Blogs” lub Administracja Siecią: Unlimited Blogs.

Adresem twojej sieci będzie ta domena, która została podpięta pod katalog public_html jako główna domena serwera (o tym było wyżej ;) ).

Następny ekran, to już prawie koniec końców:

Włączenie Sieci Witryn - krok ostateczny

Punkt 4 to takie małe przypomnienie od WP jak jeszcze nie utworzyłeś Wildcarda. Ja też nie utworzyłem :P

WordPress próbował utworzyć losową sub-domenę ale bez założonego Wildcarda niestety nie da się :)

Punkt 5 to oczywiście zrobiłeś już na początku (backup najważniejszego pliku konfiguracyjnego wp-config.php i .htaccess) – ale lepiej późno niż wcale.

Takie małe spostrzeżenie jeżeli bacznie oglądałeś wideo tutorial. Prawdopodobnie przez pomyłkę źle nazwałem ten katalog i zamiast kropki postawiłem myślnik: blogs-dir. Więc katalogu takiego nie było. O dziwo później katalog się pojawił. Oznaczać to może tylko jedno. WP sam go utworzył ;)

Punkt 6. Od tego momentu wszystkie media jakie dodasz do nowych witryn będą trafiać do oddzielnego katalogu  o nazwie: blogs.dir czyli w dosłownym tłumaczeniu: katalog blogów (witryn). Zmienią się również linki mediów.

Dotąd było (Uwaga! Dla domeny głównej pozostaje bez zmian!):

domena.pl/wp-content/uploads/rok/miesiac/nazwa_pliku

a teraz będzie:

domena.pl/wp-content/blogs.dir/numer_bloga/files/rok/miesiac/nazwa_pliku.

Oczywiście jest to ścieżka bezwzględna prowadząca do pliku na serwerze. Adres URL natomiast będzie nieco inkszy:

domena.pl/files/rok/miesiac/nazwa_pliku.

A to wszystko za sprawą pliku .htaccess, którego modyfikowałeś. Gdyby kiedyś w przyszłości (np. podczas aktualizacji) przestały Ci działać (wyświetlać się) media, to przypomnij sobie ten moment. Na 99% przyczyna będzie w tym pliku. Czasami zdarzało się, że podczas aktualizacji WP nadpisywał plik .htaccess i trzeba było go poprawiać (dobrze, żebyś miał wtedy kopie tego pliku). Jednak nie martw się na wyrost. W Super Adminie w zakładce Uruchamianie Sieci znajdziesz instrukcje z prawidłową zawartością tego pliku (punkt 7) ;)

Co Ci jeszcze pozostało?

Pozostało Ci jeszcze skopiować podany kod w ramkach (punkt 7) do pliku wp-config.php i .htaccess, nadpisać, wysłać na serwer i zalogować się ponownie (punkt 8).

Po ponownym zalogowaniu się WordPress jest już gotowy do działania jako nowa maszynka do robienia blogów! :D

Czy to już koniec?

Tak to już koniec.

Od tego momentu obsługa WP się trochę zmieni. Niewielkie zmiany dostrzeżesz już w górnym pasku menu:

Nowy pasem Menu w MultiSite - jak dostać się do Panelu Administracyjnego

W ten sposób przechodzisz do Super Admina. Jest on prawie identyczny jak typowy kokpitu WP z tym, że służy on do dodawania witryn, wtyczek, motywów, zarządzania aktualizacjami, użytkownikami i ustawieniami sieci itd.

Panel Administracyjny Sieci WordPress - Super Admin

Trochę ta obsługa jest irytujące, bo od teraz żeby dodać wtyczkę czy motyw trzeba przechodzić do tego panela. Nie da się tego zrobić w panelu witryny. No ale cóż. Taki już urok i charakter MS i trzeba się z tym liczyć. Weź pozytywne tego strony. Będąc Super Adminem to ty kontrolujesz jakie chcesz witryny i w jakie narzędzia mają być zaopatrzone. Teraz jesteś jak szef wielkiej organizacji non-profit, której głównym celem staje się blogowanie a nie kombinowanie ;)

Uff :P Na tym już zakończę ten artykuł. Co za dużo to nie zdrowo jak na jeden raz takiej dawki wiedzy. Mógłby się mózg zlasować :P

Temat WP MS nie jest jeszcze wyczerpany, bowiem pozostaje kwestia (funkcjonalność), której to właśnie chyba wszyscy poszukują w MultiSite a mianowicie możliwość podpięcia utworzonych witryn pod osobne domeny.

O tym jak to zrobić krok po kroku zarówno w cPanelu jak i w nietypowym panelu menedżera OVH przeczytasz w następnym artykule.

Pozdrawiam :)


Otagowano:, , ,

15 odpowiedzi do: “Wiele blogów – Różne domeny – Jeden kokpit = MultiSite“  

 • Dariusz piszę:

  WYgląda zachęcająco. Szukałem coś takiego.
  Tylko jak połączyć WP z witryną sklepu na home.pl

  Odpowiedz 

  • Paweł piszę:

   Musiałbym znać więcej szczegółów. Co to za sklep? Na czym postawiony? itd.

   Odpowiedz 

 • Aleksandra piszę:

  Hej Paweł! Od pewnego czasu bawię się wordpressem.
  Korzystałam juz ostatnio z multisite, subdomeny działają itp.
  Jednak chciałam zrobić kolejną stronkę z multisite i niestety pojawił się problem. Na głównej stronie mogę dodawać grafikę, media bez problemu – jednak dla subdomeny już nie :(.
  Widać,że grafika się wczytuje, pojawiają się jedynie szare pola oraz widać,że zmniejsza się ilość dostępnej pamięci,ale obrazków nie widać. Jak chce wczytać do tematu to się nie da, wszystko jest szare.
  Może wiesz jak rozwiązać ten problem?

  Odpowiedz 

  • Paweł piszę:

   Aleksandro.
   Czy pisałaś w tej sprawie na forum wsparcia WordPressa?
   Żebym mógł coś podpowiedzieć musiałbym mieć więcej dowodów.
   Ma pewno przydatny byłby link do owej strony. Być może również dostęp do kokpitu/ftp, aby przeprowadzić głębszą analizę zaistniałej sytuacji.

   Odpowiedz 

 • Kuba piszę:

  Mam problem. Dodałem kolejną stronę w opcji katalogów na jednej domenie. Coś się wysypało i musiałem ją usunąć. Teraz chcę dodać ją jeszcze raz ale pojawia się komunikat błędu. Co może być problemem? Inne „adresy” wchodzą normalnie a ten, który już był i go usunąłem nie.

  Odpowiedz 

 • Iza piszę:

  Dostałam taką odpowiedź od administratora: „Domeny należy dodawać poprzez panel zarządzania serwerem z opcji wybierając utworzenie subdomeny. Ustawienia wildcard nie jest możliwe.” Czyli pozostaje mi tylko opcja w podkatalogach? I jeszcze jedno pytanie. Rozumiem, że szablon będzie taki sam, ale można go edytować dla każdego kolejnego bloga osobno. Np. zmienić nagłówek, kolory?

  Odpowiedz 

  • Paweł piszę:

   Jeżeli Oni nie dają Ci możliwości ustawić wildcard – serio? Proponował był zmienić hosting, bo to nie jest normalne.
   Szablon – tak. Pozostaje taki sam dla każdej z witryny, która go używa. Innymi słowy – jest to jeden, wspólny szablon dla wszystkich, więc rozumiesz co się stanie, gdy w nim coś zmienisz?

   P.s. Co to za hosting masz?

   Odpowiedz 

   • Iza piszę:

    To zenbox. Do tej pory nie narzekałam, ale też nic nie próbowałam kombinować. Teraz chcę mieć dwa blogi, aby część wpisów przenieść pod inny adres, stąd pomysł na MultiSite. Bloga prowadzę ponad 2 lata, to taki mój „pamiętniczek”, ale mam na nim sporo zdjęć – to na nich najbardziej mi zależy, bo straciłam zdjęcia, które gromadziłam na dysku zewnętrznym. Boję się przenosin, bo to sporo danych, no i ja się na tym nie znam. Chyba będę musiała zrezygnować z pomysłu. :(

   • Paweł piszę:

    Oczywiście, że w Zenboksie można. Tylko robi sie to inaczej.
    Klikasz kolejno:
    1. Zarządzanie serwerem
    2. Klikasz domenę, pod którą jest/ma być WP MS
    3. Klikasz: Zarządzanie rekordami DNS
    4. Skrolujesz sobie na dół do: Dodaj rekord DNS i
    5. Dodajesz rekord A.

    W jedno pole wpisujesz gwiazdkę (*) a w drugie adres IP, taki sam jaki jest przypisany do tej domeny.

 • Tomasz piszę:

  Próbuję zainstalować WordPress Multisite w opcji subdomeny.
  Mam jednak jakiś problem – zainstalowałem WP Multisite oraz WordPress MU Domain Mapping. Wygląda z pozoru że jest ok. Tworzę np. nową stronę w sieci, mapuje … ale nie widzę np. wtyczek włączonych w całej sieci i motywów na stronie subdomeny . Czy wiecie może być nie tak i jak prawidłowo zainstalować wszystko od podstaw ? Ja zrobiłem w ten sposób: Stworzyłem nowy katalog w Public html -> zainstalowałem WP Multisite -> uruchomiłem sieć -> stworzyłem subdomeny -> przekierowałem DNS -> podczas tworzenia nowej strony w WP Multisite stworzył mi się nowy podkatalog w katalogu gdzie jest WP Multsite , ale strona się sama nie tworzy -> wgrałem więc nowego WP do tego podkatalogu (jako baza danych ta z WP Multisite) -> skonfigurowałem WordPress MU Domain Mapping -> teraz faktycznie strona istnieje, ale nie widzę wtyczek i motywów włączonych w sieci ??? Chcę mieć tylko dostęp do wszystkich subdomen z poziomu Superadmina, żeby np. raz instalować wtyczki i dodatki na wszystkich subdomenach. Będę wdzięczny za wszelką pomoc P.s.W opcji podkatalogi było bezproblemowo, ale z subdomenami walczę już mnóstwo godzin :-( Pozdrawiam Tomasz

  Odpowiedz 

 • muzyk138 piszę:

  Czy może być jedna strona(zakładka lub wpis) a być widoczna na różnych witrynach, czyli edytuje jedną stronę i wszędzie widzę to samo?? Dzięki.

  Odpowiedz 

 • Postawiłem WordPress’a Multisite na lokalu | Stary pilarz: o ścinaniu wielkich drzew piszę:

  […] również. To dzięki artykułom z Webfaces blog. Postaw (na) WordPressa oraz innego artykułu na WP Solucje. Na Windowsie wystarczy zainstalować serwerowy zestaw XAMPP. Uparłem się jednak by Multisite […]

  Odpowiedz 

 • stregahan piszę:

  Witam! :)
  Wielkie i serdeczne podziękowanie za b. dobry artykuł!
  Czy dla WordPress Multisite niezbędna jest obsługa wirtualizacji na serwerze?
  Zainstalowałem WordPress Multisite na localhoscie. Niestety diabeł czyhał na mnie w szczegółach wersji WP 3.8.1
  Jest to moje pierwsze doświadczenie z Multisite. Idea z Twojego artykułu jest dla mnie b. pociągająca i wymaga wiele nowej wiedzy.
  Przede wszystkim obawiam się że mój komputer jest za stary -nie obługuje wirtualizacji. (Zastanawiam się czy ten problem mógłbym rozwiązać przez ręczne skierowanie do ręcznie utworzonych katalogów.)
  W tej chwili mam Dashboard Super Admina ‚http://localhost/wp-admin/network/’ i utworzone strony w zakładce ‚http://localhost/wp-admin/network/sites.php’ i na tym koniec :( W nowoutworzonej stronie ‚test’ mogę otworzyć odnośnik ‚Edit’ ale ‚Dashboard’ już wyświetla „The requested URL /test/wp-admin/ was not found on this server.” (strona ‚http://localhost/test/wp-admin/’)
  Chyba zabawę na localhoście muszę odłożyć do czasu zdobycia nowszego sprzętu. Mam jednak inną ocję: hosting na VIPserv.org ale niedrogi serwer pewnie nie obsługuje wirtualizacji.
  Pozdrawiam stregahan :)

  Odpowiedz 

 • KamilKuczynski piszę:

  >> Teraz pozostaje jedynie uruchomić MultiSite.
  Takie opcje sa chyba już w instalatorach.

  Odpowiedz 


Napisz odpowiedź lub dodaj komentarz


Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane

Możesz używać tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>