Jak podpiąć zewnętrzne domeny pod witryny w sieci MultiSite #część 1


Jak podpiąć zewnętrzne domeny w sieci multisite

Zapewne bardzo dobrze wiesz jak to wygląda?

Te adresy nowych witryn w sub-domenach (pod-katalogach) w Twojej sieci MultiSite?

Na początku… jeszcze to wytrzymujesz. Bo albo ta nowa witryna służy jako dodatkowe „zaplecze” do bloga, rozszerza funkcje głównej witryny czy oddziela niektóre jej procesy np. obsługę klienta czyli najczęściej sklep. Żeby nie ładować wszystkiego do jednego worka, oddzielasz je osobną/wspólną i ładnie wyglądającą nazwą, o taką:

sklep.strategiedzialania.pl

Standardowo, adresy nowych witryn są tworzone na bazie domeny głównej. Albo w sub-domenach albo w podkatalogach, to zależy jak wybrałeś podczas instalacji ale o tym już wiesz i tak zostanie na zawsze wiec się przyzwyczajaj ;)

Na początku jest to znośne i nawet wystarcza. Lecz kiedy do gry wchodzi nowy gracz i chce sobie on stworzyć swój własny niezależny świat (najczęściej Blog), który nie pasuje tematyką do głównej strony, adresy jego strony też nie będą pasować i wtedy pasowało by to jakoś oddzielić i zmienić.

Jest to zrozumiałe. Wystarczy, że zadasz sobie takie pytanie:

Czy chce adresy długie i „brzydkie” (nie swoje) czy krótkie i ładne?

Brzydkie i nie swoje, gdzie jesteś przyklejony jak rzep do psiego ogona jakiejś tam innej organizacji, która z łaski swojej dała ci trochę miejsca u siebie i wtedy zamiast:

twoja-strona.pl

masz:

twoja-strona.ale-ich-strona.pl

Wiadomo w czym rzecz? Jak zwykle obowiązuje tu ta sama zasada co wszędzie indziej czyli:

Nazwa naszej domeny ma być łatwa do zapamiętania, zapisania i przekazania przez telefon.

A co jeżeli..?

I własnie w takich momentach człowiek się zastanawia czy nie lepiej byłoby się trochę uniezależnić?

My dobrze wiemy, że da się to zmienić i zapewne sam Czujesz to gdzieś w środku, że coś takiego da się zrobić.

Więc.

Jeżeli kiedykolwiek zadawałeś sobie pytanie Jak Zmienić Mój Standardowy Adres Bloga z sub-domenowego na nowy nie zależny i/lub podpiąć do niego nową domenę, to ten artykuł pokaże Ci jak to zrobić.

Mówimy oczywiście o sieci Multi site, Instalacji na własnym serwerze więc jeżeli ktoś trafił tu, bo ma bloga na wordpress.com, również może tu znaleźć rozwiązanie, bowiem sama funkcja, o której tu mowa (sposób podpinania domeny) działa tam tak samo pomimo tego, że blogi nie są tak na prawdę Twoje. WordPress.com to przecie z też MultiSite! Z tą różnicą, że nie masz dostępu do jego źródeł.

Zacznijmy od tego.

Są dwa sposoby na zmianę. Pierwszy z nich:

Wystarczy, że wejdziesz w panel: Moje Witryny -> Administracja Siecią -> Witryny
(co odpowiada adresowi: /wp-admin/network/sites.php) gdzie znajduje się lista Twoich witryn, klikniesz Edycja dla wybranej witryny i w zakładce Informacje, w polu: Domena, wymażesz istniejącą nazwę i zastąpisz ją własną, pożądaną czyli tą nazwą domeny, którą chcesz pod nią podpiąć.

Zmiana Domeny Witryny w Sieci MultiSite - Pole Domena

 

Nie obawiaj się, skąd niby WP będzie „wiedział”, że ma użyć nowej nazwy. Będzie wiedział.

To wszystko. Jest to pierwszy ze sposobów, całkowicie wystarczający i na prawdę nie musisz nic więcej kombinować. Nie ma w tym żadnych wtyczek… i dobrze. Od teraz strona działa pod nowym adresem. Nie mam tu już nic do dodania więc przejdźmy do sposobu drugiego.

Sposób drugi jest o tyle ciekawszy i wygodniejszy od pierwszego, że widzisz dokładnie pod jaką nazwą widniał wcześniej blog i jaka domena została pod niego podpięta.

Może nie jest to aż takie istotne lecz zdarzyło mi się i oby Tobie się to nie przydarzyło, że chciałem wrócić do poprzednich ustawień tj. z powrotem zmienić nazwę na „tradycyjną”. Nie pytaj dlaczego, człowiek tak czasem ma :P

Minusem pierwszej metody jest to, że jak zapomnisz starej nazwy, to będziesz miał krótko mówiąc – przejebane :)

Dlatego zaleciłbym Ci użycie metody drugiej i zainstalowanie wtyczki WordPress MU Domain Mapping.
Użytkownicy wordpress.com powinni się ucieszyć :)

Dlaczego miałbyś używać tej wtyczki skoro pierwszy sposób działa bardzo dobrze?

Zalety wtyczki zaczniesz dostrzegać dopiero gdy…. zaczynasz rozkręcać publiczne blogi, blogi dla gości, swoich znajomych itd.

Musisz wiedzieć, że z poziomu samej witryny tego adresu nie da się zmienić. Tylko Super Admin ma takie uprawnienia. Pomyśl więc jak może się czuć jej użytkownik, któremu nie na rękę jest używać swojej/twojej nazwy w adresie i nic na ten temat nie może poradzić :(

Dotyczy to szczególnie użytkowników wordpress.com i właśnie w ich przypadku wtyczka ta zaczyna nabierać znaczenia i pokazuje po co tak na prawdę jest.

Więc.

Żeby sobie w prosty sposób podpinąć zewnętrzne domeny pod bloga i widzieć przy tym co się robi musisz:

Pobrać tą wtyczkę i zainstalować ją wysyłając paczkę na serwer lub w wyszukiwarce w Panelu Admin wpisać jej nazwę (ten proces instalacji nie powinien być Ci obcy ;)). Po zainstalowaniu wtyczki gdy WP zapyta się czy włączyć dla całe sieci, potwierdzasz.

Przejdź do folderu, gdzie wtyczka została zainstalowana i przenieś plik sunrise.php do folderu wp-content.
Niektóre instrukcje podpowiadają co by plik domain_mapping.php znajdował się w folderze mu-plugins. Nie jest to aż takie wymagane, że jak tego nie zrobisz to nie będzie coś działać. Będzie działać.

Folder mu-plugins ma po prostu nieco inne działanie. Wtyczki tam wrzucone aktywują się natychmiast na każdej witrynie (nie musisz tego robić przez Panel). Ich nazwa nie znajduje się na liście pozycji wtyczek w PA. Czyli nie można ich również dezaktywować z tego poziomu jak tylko poprzez fizyczne usunięcie z folderu mu-plugins.

Pierwszy etap za nami.  Niektóre pozycje menu się nieco pozmieniały i doszło nam kilka całkiem interesujących stron. Przyjrzyjmy sie im nieco bliżej, bo trzeba to poustawiac jeszcze.:

WordPress Domain Mapping Settings

Na tej stronie, w polu Server IP Adress wpisz adres IP swojego serwera czyli ten, na którym zainstalowany jest WordPress (jeżeli używasz więcej niż jednego adresu sprawdź pod jakim adresem znajduje się twoja domena).

Pierwsze pole musisz wypełnić inaczej wtyczka będzie bezużyteczna dla nowych witryn. Drugie pole zostaw puste. Nawet tak jest lepiej. Wpisanie tam nazwy swojej domeny (głównej) może wprowadzić nieco w błąd w innym miejscu (patrz obrazek następny – zaznaczenie na czerwono). Sprawa się wyjaśni jak przejdziemy do podpinania domen w cPanelu.

Domain Mapping- Domain

Nadal jesteśmy w Panelu Super Admina. Tu jeszcze nic się nie dzieje, nic nie ma, bo żadna domena nie jest dodana ale na tej stronie będziesz miał listę witryn i przypisanych do nich domen. Tu też możesz dodawać domeny ale lepiej jest to zrobić na stronie poniżej.

I na koniec jeszcze jedna strona, którą trzeba omówić i już zabieramy się za cPanel.


Domain Mapping- Add Domain to your website - podpinanie domeny pod strone w sieci multisite

Tym razem to już jest strona Sklepu czyli nowo utworzonej witryny w sieci. W tym miejscu możesz dodawać domeny. Nie musisz się ograniczać tylko do tej jednej jedynej, bo okazuje się, że może być ich więcej. Czyli jak zależy Ci na przekierowaniu klienta z kilku adresów na jeden blog, możesz wybrać sobie, która z domen ma być główna, pozostałe będą tylko przekierować na stronę główną witryny i nie będą brały udziału w tworzeniu linków.

A co oznacza ten wykrzyknik?

To jest własnie to o czym wspominałem wyżej. Informacja ta zmienia się w zależności od zawartości pola drugiego na zdjęciu nr.2 (patrz strona: Domains Mapping). Dla Praktyki. Jeżeli jesteś na tyle ciekawy sam sprawdź co się stanie jak to zmienisz ;)

Jednak ta informacja ma znaczenie. To właśnie dodanie pola "A" a nie "CNAME" odpowiada za prawidłowe działanie domeny. Wiele osób się na tym łapie.

Ok. To już koniec naszych eksperymentów z domenami. A czy oby na pewno?
Koniec ale nie zupełny. Koniec po stronie WordPressa.

W tej części mógłbyś sobie wstawiać, zamieniać i podpinać setki domen. Ale cóż z tego jak tak na prawdę nie masz tej domeny? Fizycznie jej nie masz? Zatem co jeszcze Ci pozostało, żeby w końcu cieszyć się nowa nazwą bloga?

Oczywista oczywistość. Żeby domena działała prawidłowo musi być podpięta na serwerze, dodana do strefy SOA i DNS. W sumie ten proces powinien nastąpić na początku ale fajnie było Cię potrzymać w niepewności.

O tym Jak Dodać Domenę Do Serwera i Jak Ją Podpiąć, Żeby Wskazywała Na Właściwy Katalog Na Serwerze (na właściwego bloga) Czyli jakie te pola dodać i gdzie to zrobić, żeby działała jako nowa nazwa witryny w sieci MultiSite, dowiesz się już z następnej strony tudzież z następnego artykułu. Będzie Się Działo! :D

Pozdrawiam Serdecznie.

Paweł Nowak.

 


Otagowano:, , ,

12 odpowiedzi do: “Jak podpiąć zewnętrzne domeny pod witryny w sieci MultiSite #część 1“  

 • Kamil piszę:

  A czy ktoś podpowie jak zmienić domenę główną pod którą podpięty jest cały multisite? Czy to wogóle możliwe czy konieczna jest nowa instalacja? Zmieniałem w wp-config.php, niby jest ok, bo administracja siecią witryn jest pod nową domeną, ale w zakładce „witryny” dalej figuruje stara domena jako główna.

  Odpowiedz 

  • Paweł piszę:

   Jeśli jest możliwość przenoszenia WordPressa i to się robi, i to działa to z MS też nie powinno być problemu. W tym przypadku, należało by jeszcze zaktualizować linki w bazie danych po przez update_site_url()

   Odpowiedz 

 • Jak Uzyskać Ładne i Unikalne Adresy Witryn W Sieci? Podpinanie Zewnętrznych Domen. Część Druga. | WP Solucje piszę:

  […] dodać wpis A z adresem IP. Jest to ten sam adres IP, którego użyłeś w pierwszym polu (patrz poprzedni artykuł, screen nr. […]

  Odpowiedz 

 • KamilKuczynski piszę:

  Co robię źle.

  Mam multisite na stronie zarabianie edu pl. Utowrzyłem nową podstronę na tej stronie. Podpiąłem domene pod hosting i skierowałem nową domenę w miejsce nowo utworzonej podstony sieci. I nadal wyskakuje coś takiego:

  [edit-by-mod] biała strona [/edit]

  Zmapowałem domenę za pomoca wtyczki mapping, ale dalej nie działa. Jak nie mapowałem domeny to po utowrzeniu nowej strony w sieci subdoemnie strona była. Teraz pozostał mi tylko panel. grrr

  Odpowiedz 

  • Paweł Nowak piszę:

   Podanie linku do strony, która nic nie mówi, nic nie daje. Następnym razem proszę napisać co to za problem.

   Odpowiedz 

  • Paweł Nowak piszę:

   Domen nie kierujemy na podstrony. Nowy artykuł Ci to wyjaśni.

   „Zmapowałem domenę za pomoca wtyczki mapping, ale dalej nie działa.” Wtyczka działa jak domeny są podpięte. W innym wypadku możesz sobie mapować aż do skończenia świata a i tak nie zadziała. ;)

   Pozdrawiam.

   Odpowiedz 

 • Rafał piszę:

  Witaj, świetnie napisany poradnik, kiedy można się spodziewać 2 części?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz 

  • Paweł Nowak piszę:

   Dziękuje Rafale. To zależy jak bardzo tej części potrzebujesz ;)
   Pozdrawiam

   Odpowiedz 

   • Rafał piszę:

    Hej,
    „Żeby domena działała prawidłowo musi być podpięta na serwerze, dodana do strefy SOA i DNS.”

    rozumiem domeny i serwer u jednego operatora, tak?

   • Paweł Nowak piszę:

    Domenę możesz mieć gdziekolwiek.
    Ja np. wszystkie mam w OVH a serwer na Zenboksie.
    Pozdrawiam

 • KamilKuczynski piszę:

  Kiedy będzie kolejny wpis?

  Odpowiedz 


Napisz odpowiedź lub dodaj komentarz


Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane

Możesz używać tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>